Dziś chciałem podzielić się z Wami moim doświadczeniem, jak naprawiłem toner do drukarki Canon FAX-L360. Chodziło mi przede wszystkim o uzupełnienie proszku w tonerze, a przy okazji wyczyszczenie go, tak by mógł być dobry do ponownego użytku. Wiadomo, że nowe tonery są bardzo drogie, szczególnie oryginalne. Na rynku bywają zamienniki, ale ze swego doświadczenia nie polecam ich, gdyż mają słabe wykonanie i są zawodne. Dlatego po zobaczeniu filmiku na YT jak wyczyścić i uzupełnić toner, postanowiłem sam to zrobić. Nie jest to trudne, więc na pewno dacie sobie z tym radę. Teraz przedstawię po kolei, jak ja to zrobiłem.
Drukarka Canon FAX - L360 |
1. Otwieramy drukarkę, aby dostać się do tonera.
2. Kładziemy toner na podłodze lub na roboczym stole.
Toner Canon FX 3 |
3. Potrzebne rzeczy do naprawy tonera, to rękawiczki jednorazowe, tacka z pociętym w kawałki ręcznikiem papierowym do czyszczenia, patyczki kosmetyczne, talk kosmetyczny lub techniczny, szczypce z długimi szpicami, towot, alkohol izopropylowy zakupiony w sklepie z lunetami, śrubokręt krzyżykowy i małe płaskie, wybijak metalowy, młotek oraz odkurzacz ale raczej starej daty, bo nowego trochę szkoda, bo będzie potem z nim dużo czyszczenia.
Potrzebne narzędzia |
Mój odkurzacz Zelmer |
4. Oczywiście potrzebny jest proszek do tonerów, który zakupiłem w internecie /26,- zł/ i starczy na dwa uzupełnienia.
Proszek do tonerów |
Alkohol izopropylowy |
5. Rozpoczynamy naszą naprawę od postawienia pionowo tonera i wbicia do środka tonera, metalowego bolca, który trzyma dwie części tonera, wybijakiem uderzając dość zdecydowanie młotkiem.
Wbijanie metalowych bolców wskazanych strzałką |
W ten sposób bolec wpadnie do środka i poluzuje obudowę. Czynność tę powtarzamy też z drugiej strony obudowy. Wszystko to spowoduje, że toner rozejdzie się na dwie części.
Toner rozłożony na dwie części |
6. Następnie bierzemy tę część po prawej stronie i stawiamy również pionowo, aby rozkręcić dekielek celem dostania się do środka. Wszystko to robimy w rękawiczkach jednorazowych.
Rozkręcamy dekielek odkręcając śrubę krzyżykową |
7. Po zdjęciu dekielka, który jest dopasowany do obudowy, dostajemy się do części, gdzie jest koreczek do wnętrza tonera, gdzie wsypiemy proszek tonera.
Koreczek do proszku tonera |
8. Zdejmujemy koreczek płaskim śrubokrętem.
Zdjęty koreczek i można wsypać proszek do połowy. |
9. Po wsypaniu proszku zamykamy koreczkiem i pozostaje nam teraz nadmiar wyczyścić odkurzaczem i alkoholem izopropylowym. Czyścimy nim wszystkie części wnętrza tonera, wałki z drugiej części tonera, jak i smarujemy ośki towotem oraz po otwarciu dolnej środkowej blaszki, tam również czyścimy odkurzaczem, a potem blaszkę po oczyszczeniu alkoholem izopropylowym, nasmarowujemy talkiem, aby wszystko było suche.
Tu widzimy jeszcze bolec i trzeba go wyjąć szczypcami. |
Pamiętajmy, że jedynie co nam nie wolno dotykać, to jest to czarny wałek z proszkiem, bo potem może się zdarzyć, że wydruki będą z cieniowane, tzn. miały smugi.
Czarny wałek po prawej stronie |
10. Pozostaje wszystko złożyć, z uwzględnieniem dopasowania dekielka, skręcić i wbić ponownie bolce, aby toner był gotowy do użycia. Parę razy jeszcze poruszamy całym tonerem, aby proszek poziomo się w nim rozłożył. Wkładamy do drukarki i zamykamy drukarkę. Gotowe!
Tu także wyjmujemy bolec i wbijamy ponownie, po złożeniu tonera |
11. Na początku może wszystko wyglądać dość trudne do zrobienia, ale wcale tak nie musi być. Trzeba odważnie podjąć się tego zadania i mieć doświadczenie w wymianie i naprawie tonera. Przykład mojego tonera, może być pomocny może w innych tego typu tonerach, a kolejność pewnie będzie podobna. Należy tylko zaznajomić się z jego charakterem.
Naprawiony toner |
Powodzenia!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz